FC-302P710T7E54H2XGCXXXSXXXXAXBXCXXXXD0
NB: F-frame platform available until December 31, 2025
VLT® AutomationDrive FC-302
(P710) 710 KW / 1000 HP, Specific Ratings: 560kW@525-550V, 750HP@575V, 710kW@690V
Three phase, 525 – 690 VAC *,(E54) IP54 / Type 12
RFI Filter
No brake chopper
Graphical Loc. Cont. Panel
Coated PCB, No Mains Option
Latest release std. SW.
Frame: F1
No A Option, No B Option
No C1 option, MCB-107 24V DC backup
Other options according to Model code
Model code:
| Gross weight | 1004.3 Kilogram | ||
| Net weight | 1004 Kilogram | ||
| EAN | 5710107213610 |
| Product View (Switch) | GLBL | Global (Standard) | |
| Product Group | FC- | VLT® AutomationDrive FC- | |
| Series | 302 | 302 | |
| Power Rating | P710 | (P710) 710 KW / 1000 HP | |
| Phase | T | Three phase | |
| Mains Voltage | 7 | 525 – 690 VAC * | |
| Possible rating issue | WARN01 | Possible Rating Issue: | |
| Enclosure | E54 | (E54) IP54 / Type 12 | |
| RFI Filter | H2 | RFI Filter | |
| Brake – Safe Stop | X | No brake chopper | |
| LCP | G | Graphical Loc. Cont. Panel | |
| Coating PCB | C | Coated PCB | |
| Mains Option | X | No Mains Option | |
| Adaptation A | X | Standard Cable Entries | |
| Adaptation B | X | No adaptation | |
| Software Release | SXXX | Latest release std. SW. | |
| Software Language Pack | X | Standard Language Pack | |
| A Option | AX | No A Option | |
| B Option | BX | No B Option | |
| C0 Option MCO | CX | No C0 option | |
| C1 Option | X | No C1 option | |
| C Option Software | XX | No software option | |
| D Option | D0 | MCB-107 24V DC backup | |
| Frame Size | F1 | F1 | |
| Typecode Part 1 | FC-302P710T7E54H2XGC | ||
| Typecode Part 2 | XXXSXXXXAXBXCXXXXD0 | ||
| Product Catalog | NO_VIEW | NO VIEW | |
| Power 150% (HO) [KW] | 710 | 710 | |
| Power 110% (NO) [KW] | 800 | 800 | |
| Height [mm] | 2204,0 | 2204,0 | |
| Width w/ no C options [mm] | 1400,0 | 1400,0 | |
| Depth [mm] | 606,0 | 606,0 | |
| Depth with Option A/B [mm] | 606,0 | 606,0 | |
| kVA | 872 | 872 | |
| Power Loss NO [W] | 10872 | 10872 | |
| Power Loss NO [W] | 11304 | 11304 | |
| Power Loss HO [W] | 9165 | 9165 | |
| Power Loss HO [W] | 9537 | 9537 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 889 | 889 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 978 | 978 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 850 | 850 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 935 | 935 | |
| Continuous Current (HO) [A] | 763 | 763 | |
| Intermittent Current (HO) [A] | 1144 | 1144 | |
| Continuous Current (HO) [A] | 730 | 730 | |
| Intermittent Current (HO) [A] | 1095 | 1095 | |
| Power Rating at 525-550V | 560kW | 560kW | |
| Power Rating at 575V | 750HP | 750HP | |
| Power Rating at 690V | 710kW | 710kW | |