FC-302P55KT7E21H4XGCXXXSXXXXA0BXCXXXXD0
VLT® AutomationDrive FC-302
(P55K) 55 KW / 75 HP, Specific Ratings: 45kW@525-550V, 60HP@575V, 55kW@690V
Three phase, 525 – 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI class A1 (C2)
No brake chopper
Graphical Loc. Cont. Panel
Coated PCB, No Mains Option
Latest release std. SW.
Frame: C2
PROFIBUS DP MCA 101, No B Option
No C1 option, MCB-107 24V DC backup
Other options according to Model code
Model code:
| Gross weight | 59.13 Kilogram | ||
| Net weight | 57.29 Kilogram | ||
| Volume | 228.095 Liter | ||
| EAN | 5710108451752 |
| Product View (Switch) | GLBL | Global (Standard) | |
| Product Group | FC- | VLT® AutomationDrive FC- | |
| Series | 302 | 302 | |
| Power Rating | P55K | (P55K) 55 KW / 75 HP | |
| Phase | T | Three phase | |
| Mains Voltage | 7 | 525 – 690 VAC * | |
| Possible rating issue | WARN01 | Possible Rating Issue: | |
| Enclosure | E21 | IP21 / Type 1 | |
| RFI Filter | H4 | RFI class A1 (C2) | |
| Brake – Safe Stop | X | No brake chopper | |
| LCP | G | Graphical Loc. Cont. Panel | |
| Coating PCB | C | Coated PCB | |
| Mains Option | X | No Mains Option | |
| Adaptation A | X | Standard Cable Entries | |
| Adaptation B | X | No adaptation | |
| Software Release | SXXX | Latest release std. SW. | |
| Software Language Pack | X | Standard Language Pack | |
| A Option | A0 | PROFIBUS DP MCA 101 | |
| B Option | BX | No B Option | |
| C0 Option MCO | CX | No C0 option | |
| C1 Option | X | No C1 option | |
| C Option Software | XX | No software option | |
| D Option | D0 | MCB-107 24V DC backup | |
| Frame Size | C2 | C2 | |
| Typecode Part 1 | FC-302P55KT7E21H4XGC | ||
| Typecode Part 2 | XXXSXXXXA0BXCXXXXD0 | ||
| Product Catalog | NO_VIEW | NO VIEW | |
| Power 150% (HO) [KW] | 55 | 55 | |
| Power 110% (NO) [KW] | 75 | 75 | |
| Height [mm] | 780,0 | 780,0 | |
| Width w/ no C options [mm] | 370,0 | 370,0 | |
| Depth [mm] | 332,0 | 332,0 | |
| Depth with Option A/B [mm] | 332,0 | 332,0 | |
| kVA | 74.1 | 74.1 | |
| Power Loss NO [W] | 1500 | 1500 | |
| Power Loss HO [W] | 1100 | 1100 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 87 | 87 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 95.7 | 95.7 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 83 | 83 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 91.3 | 91.3 | |
| Continuous Current (HO) [A] | 65 | 65 | |
| Intermittent Current (HO) [A] | 97.5 | 97.5 | |
| Continuous Current (HO) [A] | 62 | 62 | |
| Intermittent Current (HO) [A] | 93 | 93 | |
| Power Rating at 525-550V | 45kW | 45kW | |
| Power Rating at 575V | 60HP | 60HP | |
| Power Rating at 690V | 55kW | 55kW | |