FC-302N500T7C21H2XGC7XXSXXXXAXBXCXXXXDX
VLT® AutomationDrive FC-302
(N500) 500 KW / 650 HP, Specific Ratings: 400kW@525-550V, 500HP@575V, 500kW@690V
Three phase, 525 – 690 VAC *,SS BackChnl IP21/Type 1
RFI Filter
No brake chopper
Graphical Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Fuse
Latest release std. SW.
Frame: E1H
No A Option, No B Option
No C1 option, No D option
Other options according to Model code
Model code:
| Gross weight | 295.3 Kilogram | ||
| Net weight | 295 Kilogram | ||
| EAN | 5714853313570 |
| Product View (Switch) | GLBL | Global (Standard) | |
| Product Group | FC- | VLT® AutomationDrive FC- | |
| Series | 302 | 302 | |
| Power Rating | N500 | (N500) 500 KW / 650 HP | |
| Phase | T | Three phase | |
| Mains Voltage | 7 | 525 – 690 VAC * | |
| Possible rating issue | WARN01 | Possible Rating Issue: | |
| Enclosure | C21 | SS BackChnl IP21/Type 1 | |
| RFI Filter | H2 | RFI Filter | |
| Brake – Safe Stop | X | No brake chopper | |
| LCP | G | Graphical Loc. Cont. Panel | |
| Coating PCB | C | Coated PCB | |
| Mains Option | 7 | Fuse | |
| Adaptation A | X | Standard Cable Entries | |
| Adaptation B | X | No adaptation | |
| Software Release | SXXX | Latest release std. SW. | |
| Software Language Pack | X | Standard Language Pack | |
| A Option | AX | No A Option | |
| B Option | BX | No B Option | |
| C0 Option MCO | CX | No C0 option | |
| C1 Option | X | No C1 option | |
| C Option Software | XX | No software option | |
| D Option | DX | No D option | |
| Frame Size | E1H | E1H | |
| Typecode Part 1 | FC-302N500T7C21H2XGC | ||
| Typecode Part 2 | 7XXSXXXXAXBXCXXXXDX | ||
| Product Catalog | NO_VIEW | NO VIEW | |
| Power 150% (HO) [KW] | 500 | 500 | |
| Power 110% (NO) [KW] | 560 | 560 | |
| Height [mm] | 2000,0 | 2000,0 | |
| Width w/ no C options [mm] | 600,0 | 600,0 | |
| Depth [mm] | 510,0 | 510,0 | |
| Depth with Option A/B [mm] | 510,0 | 510,0 | |
| kVA | 598 | 598 | |
| Power Loss NO [W] | 8076 | 8076 | |
| Power Loss NO [W] | 7852 | 7852 | |
| Power Loss HO [W] | 6833 | 6833 | |
| Power Loss HO [W] | 6678 | 6678 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 596 | 596 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 656 | 656 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 570 | 570 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 627 | 627 | |
| Continuous Current (HO) [A] | 523 | 523 | |
| Intermittent Current (HO) [A] | 784 | 784 | |
| Continuous Current (HO) [A] | 500 | 500 | |
| Intermittent Current (HO) [A] | 750 | 750 | |
| Power Rating at 525-550V | 400kW | 400kW | |
| Power Rating at 575V | 500HP | 500HP | |
| Power Rating at 690V | 500kW | 500kW | |