FC-302N160T7E21H2RGC3XXSXXXXAXBXCXXXXDX
VLT® AutomationDrive FC-302
(N160) 160 KW / 250 HP, Specific Ratings: 132kW@525-550V, 200HP@575V, 160kW@690V
Three phase, 525 – 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
Regen Terminals
Graphical Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Mains Disconnect + Fuse
Latest release std. SW.
Frame: D7H
No A Option, No B Option
No C1 option, No D option
Other options according to Model code
Model code:
| Gross weight | 200.3 Kilogram | ||
| Net weight | 200 Kilogram | ||
| EAN | 5714853125951 |
| Product View (Switch) | GLBL | Global (Standard) | |
| Product Group | FC- | VLT® AutomationDrive FC- | |
| Series | 302 | 302 | |
| Power Rating | N160 | (N160) 160 KW / 250 HP | |
| Phase | T | Three phase | |
| Mains Voltage | 7 | 525 – 690 VAC * | |
| Possible rating issue | WARN01 | Possible Rating Issue: | |
| Enclosure | E21 | IP21 / Type 1 | |
| RFI Filter | H2 | RFI Filter | |
| Brake – Safe Stop | R | Regen Terminals | |
| LCP | G | Graphical Loc. Cont. Panel | |
| Coating PCB | C | Coated PCB | |
| Mains Option | 3 | Mains Disconnect + Fuse | |
| Adaptation A | X | Standard Cable Entries | |
| Adaptation B | X | No adaptation | |
| Software Release | SXXX | Latest release std. SW. | |
| Software Language Pack | X | Standard Language Pack | |
| A Option | AX | No A Option | |
| B Option | BX | No B Option | |
| C0 Option MCO | CX | No C0 option | |
| C1 Option | X | No C1 option | |
| C Option Software | XX | No software option | |
| D Option | DX | No D option | |
| Frame Size | D7H | D7H | |
| Typecode Part 1 | FC-302N160T7E21H2RGC | ||
| Typecode Part 2 | 3XXSXXXXAXBXCXXXXDX | ||
| Product Catalog | NO_VIEW | NO VIEW | |
| Power 150% (HO) [KW] | 160 | 160 | |
| Power 110% (NO) [KW] | 200 | 200 | |
| Height [mm] | 1978,0 | 1978,0 | |
| Width w/ no C options [mm] | 420,0 | 420,0 | |
| Depth [mm] | 386,0 | 386,0 | |
| Depth with Option A/B [mm] | 386,0 | 386,0 | |
| kVA | 229 | 229 | |
| Power Loss NO [W] | 3074 | 3074 | |
| Power Loss NO [W] | 3175 | 3175 | |
| Power Loss HO [W] | 2361 | 2361 | |
| Power Loss HO [W] | 2446 | 2446 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 253 | 253 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 278 | 278 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 242 | 242 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 266 | 266 | |
| Continuous Current (HO) [A] | 201 | 201 | |
| Intermittent Current (HO) [A] | 302 | 302 | |
| Continuous Current (HO) [A] | 192 | 192 | |
| Intermittent Current (HO) [A] | 288 | 288 | |
| Power Rating at 525-550V | 132kW | 132kW | |
| Power Rating at 575V | 200HP | 200HP | |
| Power Rating at 690V | 160kW | 160kW | |