FC-102N315T7E21H2XGC3XXSXXXXA0BXCXRXXD0
VLT® HVAC Drive FC-102
(N315) 315 KW / 450 HP, Specific Ratings: 250kW@525-550V, 350HP@575V, 315kW@690V
Three phase, 525 – 690 VAC *,IP21 / Type 1
RFI Filter
No brake chopper
Graphical Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Mains Disconnect + Fuse
Latest release std. SW.
Frame: D7H
PROFIBUS DP MCA 101, No B Option
MCB-113 Ext. Relay Card, MCB-107 24V DC backup
Other options according to Model Code
Model code:
| Gross weight | 200.3 Kilogram | ||
| Net weight | 200 Kilogram | ||
| EAN | 5710108695255 |
| Product View (Switch) | GLBL | Global (Standard) | |
| Product Group | FC- | VLT® HVAC Drive FC- | |
| Series | 102 | 102 | |
| Power Rating | N315 | (N315) 315 KW / 450 HP | |
| Phase | T | Three phase | |
| Mains Voltage | 7 | 525 – 690 VAC * | |
| Possible rating issue | WARN01 | Possible Rating Issue: | |
| Enclosure | E21 | IP21 / Type 1 | |
| RFI Filter | H2 | RFI Filter | |
| Brake – Safe Stop | X | No brake chopper | |
| LCP | G | Graphical Loc. Cont. Panel | |
| Coating PCB | C | Coated PCB | |
| Mains Option | 3 | Mains Disconnect + Fuse | |
| Adaptation A | X | Standard Cable Entries | |
| Adaptation B | X | No adaptation | |
| Software Release | SXXX | Latest release std. SW. | |
| Software Language Pack | X | Standard Language Pack | |
| A Option | A0 | PROFIBUS DP MCA 101 | |
| B Option | BX | No B Option | |
| C0 Option MCO | CX | No C0 option | |
| C1 Option | R | MCB-113 Ext. Relay Card | |
| C Option Software | XX | No software option | |
| D Option | D0 | MCB-107 24V DC backup | |
| Frame Size | D7H | D7H | |
| Product Catalog | NO_VIEW | NO VIEW | |
| Typecode Part 1 | FC-102N315T7E21H2XGC | ||
| Typecode Part 2 | 3XXSXXXXA0BXCXRXXD0 | ||
| Power 110% (NO) [KW] | 315 | 315 | |
| Height [mm] | 1978,0 | 1978,0 | |
| Width w/ no C options [mm] | 420,0 | 420,0 | |
| Depth [mm] | 386,0 | 386,0 | |
| Depth with Option A/B [mm] | 386,0 | 386,0 | |
| kVA | 411 | 411 | |
| Power Loss NO [W] | 4460 | 4460 | |
| Power Loss NO [W] | 4610 | 4610 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 360 | 360 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 396 | 396 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 344 | 344 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 378 | 378 | |
| Power Rating at 525-550V | 250kW | 250kW | |
| Power Rating at 575V | 350HP | 350HP | |
| Power Rating at 690V | 315kW | 315kW | |