FC-102N200T7E54H2XGC7XXSXXXXAXBXCXXXXDX
VLT® HVAC Drive FC-102
(N200) 200 KW / 300 HP, Specific Ratings: 160kW@525-550V, 250HP@575V, 200kW@690V
Three phase, 525 – 690 VAC *,(E54) IP54 / Type 12
RFI Filter
No brake chopper
Graphical Loc. Cont. Panel
Coated PCB, Fuse
Latest release std. SW.
Frame: D2H
No A Option, No B Option
No C1 option, No D option
Other options according to Model Code
Model code:
| Gross weight | 125.3 Kilogram | ||
| Net weight | 125 Kilogram | ||
| EAN | 5710107650545 |
| Product View (Switch) | GLBL | Global (Standard) | |
| Product Group | FC- | VLT® HVAC Drive FC- | |
| Series | 102 | 102 | |
| Power Rating | N200 | (N200) 200 KW / 300 HP | |
| Phase | T | Three phase | |
| Mains Voltage | 7 | 525 – 690 VAC * | |
| Possible rating issue | WARN01 | Possible Rating Issue: | |
| Enclosure | E54 | (E54) IP54 / Type 12 | |
| RFI Filter | H2 | RFI Filter | |
| Brake – Safe Stop | X | No brake chopper | |
| LCP | G | Graphical Loc. Cont. Panel | |
| Coating PCB | C | Coated PCB | |
| Mains Option | 7 | Fuse | |
| Adaptation A | X | Standard Cable Entries | |
| Adaptation B | X | No adaptation | |
| Software Release | SXXX | Latest release std. SW. | |
| Software Language Pack | X | Standard Language Pack | |
| A Option | AX | No A Option | |
| B Option | BX | No B Option | |
| C0 Option MCO | CX | No C0 option | |
| C1 Option | X | No C1 option | |
| C Option Software | XX | No software option | |
| D Option | DX | No D option | |
| Frame Size | D2H | D2H | |
| Product Catalog | NO_VIEW | NO VIEW | |
| Typecode Part 1 | FC-102N200T7E54H2XGC | ||
| Typecode Part 2 | 7XXSXXXXAXBXCXXXXDX | ||
| Power 110% (NO) [KW] | 200 | 200 | |
| Height [mm] | 1060,0 | 1060,0 | |
| Width w/ no C options [mm] | 420,0 | 420,0 | |
| Depth [mm] | 378,0 | 378,0 | |
| Depth with Option A/B [mm] | 378,0 | 378,0 | |
| kVA | 289 | 289 | |
| Power Loss NO [W] | 3071 | 3071 | |
| Power Loss NO [W] | 3172 | 3172 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 253 | 253 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 278 | 278 | |
| Continuous Current (NO) [A] | 242 | 242 | |
| Intermittent Current (NO) [A] | 266 | 266 | |
| Power Rating at 525-550V | 160kW | 160kW | |
| Power Rating at 575V | 250HP | 250HP | |
| Power Rating at 690V | 200kW | 200kW | |